Kilka porad jak można obniżyć koszty ogrzewania
- Zamień stare żeliwne grzejniki które potrzebują więcej ilości ciepła do ich ogrzania na nowsze kaloryfery które szybciej się nagrzewają i wychładzają oraz są wyposażone w termostaty umożliwiające regulację temperatury. Zbudowane są z lekkich materiałów co zwiększa efektywność wymiany ciepła.
- Dopasuj temperaturę grzejnika do rodzaju pomieszczenia – najwyższą ustaw w łazience, najniższą – w sypialni i kuchni. Optymalna temperatura to około 20°C. W czasie nieobecności w domu zakręć termostat. Warto pamiętać, że zbyt wysoka temperatura w domu powoduje nie tylko wzrost kosztów, ale i negatywnie działa na zdrowie jego mieszkańców.
- Nie zasłaniaj grzejników meblami i nie susz na nich prania – zasłonięte grzejniki powodują nawet 20% obniżenie ich efektywności. Kaloryfer ma problem oddaniem ciepła do pomieszczenia zwiększa temperaturę Tym samym przyczynia się do zwiększenia rachunku za energię. Należy pamiętać, że meble powinny znajdować się w odległości co najmniej 10 cm od grzejnika, co umożliwi swobodne przenikanie ciepła do pomieszczenia i nie spowoduje jego utraty. Suszenie prania na grzejnikach podobnie jak ich zasłanianie uniemożliwia dopływ ciepła do pomieszczenia, a w dodatku wytwarza wilgoć, mogącą spowodować pojawienie się na ścianach pleśni, a w konsekwencji prowadzić do chorób lokatorów.
- Poddawaj urządzenia grzewcze regularnym serwisom – gdy usłyszysz płynącą w grzejnikach wodę lub poczujesz, że temperatura grzejnika jest nieregularna jak najszybciej zdecyduj się na jego odkamienianie. To samo dotyczy także innych urządzeń grzewczych – dzięki temu nie tylko koszty energii będą niższe, ale i ich żywotność będzie przedłużona. Pamiętaj również o systematycznym czyszczeniu grzejnika oraz zwracaniu uwagi czy nie pojawiają się na nim rysy – uszkodzenie powłoki termicznej kaloryfera może powodować jego korozję oraz doprowadzić do przecieków.
- Zamontuj za grzejnikami ekrany, które będą odbijać ciepło i kierować je w stronę pomieszczenia – ważne jest to w szczególności, gdy ściany budynku są niedostatecznie docieplone lub gdy grzejniki znajdują się we wnękach o niewielkiej izolacyjności termicznej. Ekrany są proste w montażu, posiadają niewygórowaną cenę, a ich instalacja może przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet o 4%.
- Postaw na nowoczesność – zleć instalację wysokiej jakości urządzenia do ogrzewania pomieszczeń. Nowoczesny kocioł, wyposażony w automatyczną regulację temperatury i centralnego ogrzewania przyczyni się do oszczędności energii nawet do 30%. Warto również pomyśleć nad pompą ciepła, która jest nowoczesnym i ekologicznym sposobem ogrzewania – energia pobierana jest ze środowiska naturalnego, a następnie wykorzystywana w procesie ogrzewania. Inwestycja w pompę ciepła pozwala nawet na 70% oszczędności ogrzewania i ciepłej wody w porównaniu do paliw tradycyjnych.
- Regularnie wietrz mieszkanie, ale pamiętaj o ustawieniu termostatu na najniższy poziom lub całkowitym jego wyłączeniu. Rób to często i krótko – optymalnie zaleca się wietrzyć pomieszczenie 2-3 razy dziennie ( rano, popołudniu i wieczorem) przez okres około 5 minut, ale gdy zauważysz na oknach parę wodną od wewnętrznej ich części – wywietrz pomieszczenie jak najszybciej. Właściwe wietrzenie wnętrz nie tylko jest sposobem na oszczędność energii, zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale również pozwala uniknąć problemów związanych z zawilgoceniem oraz zwiększa komfort mieszkania.
- Jeżeli posiadasz w oknach żaluzje lub rolety – zasłaniaj je przed każdym położeniem się spać. Pozwoli to na stworzenie dodatkowej bariery, która utrudniać będzie możliwość wydostania się ciepła na zewnątrz pomieszczenia. Pozwoli to na zmniejszenie strat ciepła nawet o 4-5%.
- Zdecyduj się na instalację ogrzewania podłogowego – wpłynie to nie tylko na wyższe odczuwanie komfortu termicznego, dzięki ciepłej podłodze, ale i obniży koszty ogrzewania poprzez możliwość redukcji temperatury bez utraty ciepła. Pamiętaj, że aby ogrzewanie podłogowe było efektywne należy zastosować odpowiednią posadzkę, która dobrze przewodzi ciepło. Ogrzewanie podłogowe umożliwia zmniejszenie zużycia energii nawet o 30% w porównaniu z instalacjami tradycyjnymi.
- Uszczelnij drzwi i okna – umożliwi to stworzenie dodatkowej bariery ochronnej przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. W przypadku mieszkania w bloku warto także zwrócić uwagę na szczelność okien na korytarzach. Najczęstszymi materiałami służącymi do uszczelniania miejsc, z których może ulatniać się ciepło są uszczelki, silikony i pianki uszczelniające.
Źródło:http://www.meteo-system.pl/10-skutecznych-sposobow-na-obnizenie-kosztow-ogrzewania/